2009 yılından itibaren her yıl düzenlenen Sekizinci Zonguldak Oftalmoloji Kursu tamamlandı.

Sekizinci Zonguldak Oftalmoloji Kursunu tamamladık. 2009 yılından itibaren aralıksız devam eden kursumuz 2 gün süre ile göz hastalıklarının her alanında klasik bir özetleme ile birlikte güncel gelişmeleri de kapsayan bir programda sunuldu.

İlk güne göz çevresi botoks ve dolgu uygulamaları sunumum ile başladık. Ulucanlar Göz’den Doç. Dr. Pınar Çakar Özdal kursumuzun bir klasiği olan üveit sunumunda Behçet hastalığı ve çocukluk çağı üveitlerini anlattı.

8-Oftalmoloji-Kursu 2

Bayındır Göz’den Prof. Dr. Yonca Akova kornea enfeksiyonları ve tedavisini, özellikle CMV virüsü ve limbal graftleri ustaca özetledi.

Genç oftalmologlarda şaşılık hevesi uyandırmak üzere Ankara Üniversitesi Göz’den Prof Dr. Huban Atilla güncel tarama programı ve paralitik şaşılıkları Bülent Ecevit Göz’den Doç. Dr. Sılay Uğurbaş ambliyopi ve tedavisini anlatarak ilk bölümü tamamladık.

8-Oftalmoloji-Kursu 3

Cumartesi günü Yeditepe Göz’den Prof. Dr. Ilgaz Yalvaç iki saat içerisinde glokomu, görme alanı pratiğimizi pekiştirecek bilgilerle zarafetle özetledi.

Haseki Göz’den Doç. Dr. Feyza Önder, engin tecrübesi ile optik nöropatileri anlattı.

8-Oftalmoloji-Kursu 4

Bu yılki retina programımız her zamanki gibi İstanbul Retina’dan Prof Dr. Murat Karaçorlu‘nun özenli tasarımı ile sunuldu. Başkent Göz‘den Prof. Dr. Gürsel Yılmaz parafoveal telenjiektazi, vitreus ara yüzey Hastalıkları ve ven tıkanıklıklarını sempatik yaklaşımıyla, Prof. Dr. İmren Akkoyun pediatrik katarakt, ROP ve retina dekolmanını incelikle detaylarıyla paylaştı.

İstanbul Retina’dan Doç. Dr. Serra Arf, her zamanki gibi ufuk açıcı sunumlarından birini ‘pakikoroidopatileri’ (ilk kez duyanlarınız olacaktır) anlattı. Dr. Işıl Muslubaş ve Dr. Mümin Hocaoğlu ilginç olgu sunumlarını paylaştılar.

Erciyes Üniversitesi Göz’den Prof. Dr. Ayşe Öner kök hücre nakli konusunu hepimizin kıvanç duyduğu Kayseri araştırma merkezinde yaptıkları 14 olguya ulaşan seri tecrübesi ile anlattı.

8-Oftalmoloji-Kursu 5

Kursumuza yıllardır devam etmek için motivasyon kaynağımız olan değerli hocalarımıza, sevgili asistanlarımıza, katılımcılarımıza ve bölümümüzdeki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

8-Oftalmoloji-Kursu 6

Daha iyi bir gelecek için düşünmeye, çalışmaya, öğrenmeye ve paylaşmaya devam..

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş